0
0.00 лв.
Използването на изсушители-защо и кога се налага?
Използването на изсушители-защо и кога се налага?
  • Използването на изсушители се налага при употребата на сгъстен въздух за захранване на машини.

Използването на сгъстен въздух, както е известно е широко разпространено в индустрията и бита. Наред с преимуществата има и един съществен недостатък, широко известен, така нареченият конденз (вода във въздушния тракт). Получаване на конденз е неизбежен и нежелан ефект при производството на сгъстен въздух. С други думи при използването на всякакви компресори – маслени, безмаслени и винтови се налага отделянето и отстраняването на конденза.

Изсушителят за въздух под налягане е необходима част от пневматичното оборудване, особено когато се изисква високо качество на сгъстения въздух. Качеството на този въздух зависи от наличието на водни пари, маслени пари и твърди частици. Влагата или замърсяване във въздуха, което ще дойде от стандартният изход на компресора ще причини сложни системни грешки. Тези усложнения ще намалят производителността и могат да повлияят на качеството на производството на крайните продукти. Освен необходимите кондензоотделители и филтри по една пневматична система, в някои области е не само наложително, а и задължително използването на изсушител. Пример е хранително-вкусовата промишленост, включително опаковане на хранителни продукти. В много случаи производителите на машини захранвани от сгъстен въздух посочват в техническите спецификации необходимостта от изсушаване на въздуха.

За съжаление, наблюдавам неглежирането на този проблем, освен при бояджиите (особено на автомобили). Те са наясно, че при боядисване на детайл или цял автомобил след попадане на водни капчици се налага отново процедурата по чистене на нанесената боя, ново боядисване и т.н.

  • Искам да насоча вниманието на другите потребители, които не са малко. Например стоматолози и професиите свързани с тях, опаковъчни машини за хранително-вкусовата промишленост, химическо чистене, лазерно рязане и т.н. Основен проблем е, както споменах, че машините работят месеци и години без проблем, но в един “красив” момент, обикновено когато има спешна поръчка, те спират. Оказва се, че възлите, разпределителите и други части са затлачени от попадналия конденз и ремонта обикновено е продължителен, основен и скъп. При някои машини много скъп, от порядъка на десетки хиляди лева.
  • Гореописаните възможни проблеми отговарят на въпроса “Защо и кога се налага използването на  изсушители?”. Ние от фирма Евростил-2003 предлагаме изсушители хладилен тип марка LA PADANA, произведени в Италия и марка MIKROPOR, произведени в Турция.
Изсушител за сгъстен въздух 880L/min MKE-53
Изсушител за сгъстен въздух MKE-53

Начин на работа на изсушителите и монтаж

Сгъстеният въздух от компресора, който съдържа влага, влиза в изсушителя. Този въздух обикновено е горещ и влажен.
Въздухът преминава през топлообменник, където се охлажда частично, а след това влиза в охлаждащия модул. В охлаждащия модул се охлажда значително с помощта на хладилен агент. Температурата на въздуха се понижава до ниво, което е под точката на оросяване, обикновено до 2-4°C. Това води до кондензация на влагата в сгъстения въздух.
Кондензиралата вода се събира и отстранява от въздуха чрез сепаратор и кондензатен дренаж. А охладеният и изсушен въздух отново преминава през топлообменника, където се нагрява чрез топлообмен с входящия влажен въздух. Това подгряване предотвратява кондензацията на влага в системата след изсушителя и поддържа температурата на въздуха на приемливо ниво.

Предимства на хладилните изсушители

  • Надеждност

    Изсушител за сгъстен въздух 400л./мин. LPE 4
    Изсушител за сгъстен въздух 400л./мин. LPE 4
  • Енергийна ефективност
  • Стабилна точка на оросяване: обикновено точката на оросяване е около 2-4°C, което е достатъчно за повечето приложения.
    Този тип изсушители са подходящи за приложения, където точката на оросяване не трябва да бъде изключително ниска. За специализирани приложения, които изискват много ниска точка на оросяване, се използват други технологии като адсорбционни изсушители.

 

Изборът на изсушител зависи от дебитът, който доставя компресора при определено налягане, температурата на входящия въздух, както и от температурата на околната среда. Дебитът или потока на въздуха при изсушителите се отнася до количеството въздух, което преминава през изсушителя за определено време. Обикновено се измерва в кубични метри на час (m³/h) или литри на минута (L/min). Дебитът на въздуха е пряко свързан с капацитета на изсушителя. Той определя колко въздух може да обработи изсушителят ефективно. Ако дебитът на сгъстен въздух надвиши капацитета на изсушителя, ефективността на изсушаване може да се намали, което може да доведе до остатъчна влага в изходящия въздух. Затова е важно да се избере изсушител с подходящ капацитет спрямо дебита на сгъстен въздух, който трябва да обработва. Това гарантира, че системата ще работи ефективно и ще осигури необходимото качество на изсушения въздух.

При нужда от допълнителна информация или консултация се свържете с нас на посочените телефони или заповядайте на място.

инж.Иван Атанасов

X